fbpx

Rzadkie dodatki.

Rzadkie dodatki.

Rzadkie dodatki.

Jakieś dwa lata temu zamieściłem, jako ciekawostkę, elektryczne uchylacze tylnych szybek do Cinquecento. Ileż bym dzisiaj dał za ponowienie tego ogłoszenia i możliwość zakupu takowych do Autobianchi.

Y10 to bardzo fajna konstrukcja, ale ktoś kto decydował o uchylnych tylnych szybach zapewne miał pod ręką orangutana, która mu te szyby uchylał. Człowiek bowiem nie jest w stanie tego dokonać gdyż ta szyba jest nieproporcjonalnie długa.

Oczywiście takich dylematów nie mają nabywcy wyższych standardów wyposażenia, tam to otwieranie jest właśnie elektryczne. Moja „bida” może polegać wyłącznie na sile mięśni, ale do tego trzeba najlepiej uchylić tylną klapę.

Skoro przegapiłem otwieraczki, nie zamierzam przepuścić lampom Morette. W imieniu kogoś z was rzecz jasna, bo one do 205 pasują i do Y10 za cholerę nie podejdą. Fajny zestaw w dobrej cenie. Dla laików, taki komplet jako nowy widywało się za dwukrotność ogłoszonej ceny.

Morette to zresztą ciekawa historia i już opowiadam. W 1977 roku francuski elektryk o tym nazwisku nabył sobie Citroena CX i szybko stwierdził, że oświetlenie w tym aucie było raczej do bani. Jako osobnik zmyślny, zbudował sobie zastępcze światła z okrągłą optyką.

Lampy pana Morette wzbudziły zainteresowanie w serwisie a był to czas kiedy do sprzedaży trafiały właśnie CXy GTi, z równie marnym oświetleniem co słabsze wersje. Serwis zamówił u pana Morette kilka kompletów lamp na zamianę i… tak już poszło.

Dzisiaj to oczywiście nie do pomyślenia, ale pół wieku temu takie cuda się zdarzały. Morette przygotował następnie komplety lamp z okrągłą (najskuteczniejszą) optyką do innych modeli oraz dla samochodów rajdowych (Sierra, Escort, Impreza).

Dzisiaj to bardziej dopełnienie dopieszczania samochodu niż modyfikacja na serio, ale nadal liczyć możemy na poprawę jakoś oświetlenia drogi co ma znaczenie zwłaszcza gdy do klasyka przesiadamy się sporadycznie i zmierzch może nas nieprzyjemnie rozczarować.

 

Zestaw Morette do Peugeot 205

Cena: 1 200PLN

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *