fbpx

Każdemu co innego smakuje...

Ruch klasycznych samochodów nie mógł ujść uwadze producentów branży motoryzacyjnej. O ile dotąd wiedzieliśmy o dedykowanych dla starszych aut preparatach do konserwacji, dodatkach paliwowych czy nawet krótkich seriach opon z tzw. ponadczasowym bieżnikiem, to brakowało np. kompleksowej oferty olejowej. To zmienia się wraz z nową linią Agip Novecento.

Przygotowane w oparciu o długoletnią tradycję marki Agip (obecnie pod nazwą Eni), nowe oleje przygotowano specjalnie z myślą o wymogach pracy starszych silników. Z grubsza rzecz biorąc, o wiele mniej przypominają roztwór wodny, niż to, co do silników wlewają w obecnych stacjach obsługi. Opakowania tych olejów przygotowano w stosownym stylu vintage.

Trzeba pamiętać, ze Agip to marka z tradycją a jej związki z włoskimi producentami samochodów były zawsze bardzo bliskie. To z kolei oznacza, że Agip dysponuje obszerną, historyczną dokumentacją technologii dostosowanej do wymogów samochodów popularnych i wyczynowych użytkowanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Oleje serii Novecento właśnie w ten sposób przygotowano. Zaglądając do historycznej dokumentacji i dostosowując nowoczesne komponenty do potrzeb klasycznych silników. Jedno bowiem w historii motoryzacji pozostało na pewno niezmienne, skuteczne smarowanie silnika spalinowego jest kluczem do odkrywania jego osiągów i zachowania długowieczności.

Nowoczesna technika olejów opracowywana jest z myślą o najnowszych rozwiązaniach technicznych gdzie kanały olejowe bywają naprawdę niewielkie i z minimalną tolerancją na zapychanie. Inaczej też dzisiaj patrzy się na zużycie paliwa, emisję spalin czy przebiegi silnika pomiędzy zalecanymi zmianami oleju. Te właśnie zmiany sprawiają, że nowoczesne oleje stały się „niezdrowe” dla starych silników.

W budowie formuły Novecento skupiono się przede wszystkim na zapewnieniu ciągłości smarowania wszystkich elementów silnika, niezależnie od temperatury jego pracy, bez możliwości zerwania filmu olejowego. Zastosowane dodatki są też kompatybilne z technologią uszczelnień i metalurgii adekwatną dla minionej epoki. Nowe oleje zabezpieczają starsze silniki przed utlenianiem i korozją.

Oferta Novecento skierowana jest do kilku grup właścicieli klasycznych pojazdów:

– uczestników wyścigów historycznych, gdzie silniki narażone są na największe obciążenia

– drogowych samochodów, które podzielono na trzy okresy produkcji (1900 – 1950 / 1950 – 1970 / 1970 – 1990)

–  pojazdów specjalistycznych, jak ciężarówki, autobusy czy traktory i sprzęt specjalistyczny.

W ramach oferty Novecento wprowadzono również olej dla samochodów, które dłuższy czas spędzają wyłącznie w garażu oraz specjalnie opracowane oleje dla skrzyń biegów i dyferencjałów. Tutaj kierowano się bardziej rodzajem zastosowanej przekładni i rodzajem materiałów użytych do jej budowy, niż samym wiekiem rozwiązania.

Polskie przedstawicielstwo marki Agip analizuje aktualnie rynkowe zapotrzebowanie na Novecento, więc wasze głosy mogą mieć decydujące znaczenie dla wprowadzenia jej do sprzedaży.

Zachęcam do kontaktu z importerem na maila: eni@eni.techem.com.pl z tematem “Novecento”.