fbpx

Włoskie wakacje… za kółkiem.

I znowu nadszedł ten dzień kiedy 400, z górą, klasycznych samochodów sportowych stanęło na starcie legendarnego 1000 Miglia. Z Polski udział zgłosiły trzy załogi, które pojadą Aston Martinem, Bentleyem i Mercedesem.

Wyścig ruszył wczoraj, 15 maja, a zakończy w sobotę. Wczorajsza trasa widzie z Brescii przez Desenzano, Sirmione, Valegiio sul Mincio, Mantuę, Ferarrę, Comacchio i Ravennę by zakończyć dzień  w Cervia Milano Marittima.

Dzisiaj, we czwartek, załogi pomkną z Cesenatico do Senigalii, Fabriano, Asyżu, Perugii, Terni i Rietiuntil do Rzymu, gdzie dotrą przed zmierzchem w zaplanowanej specjalnie dla nich okolicznościowej paradzie.

Mille Miglia to nie tylko unikatowy maraton drogowy, co znaczy, że wyścig pozbawiony jest zamykanych odcinków specjalnych a uczestnicy mieszają się (i tak było zawsze) ze zwykłym, codziennym ruchem.

Cechą Mille jest też to, że po pokonaniu trasy z Brescii do Rzymu i krótkim odpoczynku w stolicy Włoch, cała kawalkada jedzie z powrotem do Brescii. Z powrotem, ale oczywiście inną, chociaż równie malowniczą, drogą.

W piątkowy poranek, załogi wystartują trasą wokół jeziora Vico, przez Viterbo, Radicofani, Castiglione d”Orcia, Sienę, Vinci, Pistoię, przez historyczne odcinki górskie Futa i Raticosa. Trzeci etap Mille dotrze popołudniu do prowincji Emilia aby zatrzymać się na nocleg w Bolonii.

Sobotni, ostatni etap, uczestnicy pokonają trasą przez Modenę, Reggio Emilię, Langhirano, Parmę, Busseto, Montichiari i Travagliato. Biorące udział w wyścigu samochody dotrą następnie do Brescii, gdzie wezmą udział w tradycyjnej paradzie na Viale Venezia.

W legendarnym wyścigu jadą trzy załogi w polskich barwach. Z Klubu Klasycznych Mercedesów, już po raz czwarty, jadą Tadeusz Kozioł i Monika Sikora w samochodzie 300 SL Gullwing oraz dwa samochody zespołu Cisowianka Perlage.

Marka Cisowianka Perlage jest od czterech lat oficjalnym sponsorem włoskiego klasyka. Zgodnie z nazwą zespołu, polski producent zapewnia też nawodnienie i ochłodę wszystkim uczestnikom. Wśród załóg z 32 krajów świata,  Perlage Team to Krzysztof i Dorota Weka w Astonie Martinie DB2 Vantage z 1952 roku oraz Paul i Tessa Van Arkel w Bentley-u z 1936 roku.

Po szczęśliwie zakończonym pierwszym etapie Mille Miglia, Perlage Team kontynuuje wyścig w okrojonym składzie. Awaria w Astonie Martinie uniemożliwia mu dalszy udział w wyścigu.

Zdjęcie tytułowe: Tessa i Paul van Arkel/Team Perlage

Zdjęcia: Mille Migla, Zuzanna Staniszewska (Classic Motors), Klub Zabytkowych Mercedesów, Cisowianka Perlage Team.