fbpx

zapraszamy do wilna.

30 lat temu, mieszkańcy państw bałtyckich, w niezwykły sposób, demonstrowali na rzecz wolności swoich krajów. 23 sierpnia 1989, dwa miliony ludzi utworzyły żywy łańcuch ustawiony na drogach Litwy, Łotwy i Estonii. Połączeni uściskiem dłoni, zamknęli w ten sposób 595 kilometrów odzyskanej wolności.

Ten ludzki łańcuch stanowił protest przeciwko podpisanemu 50 lat wcześniej paktowi Ribbentrop-Mołotow, który podzielił Europę i zamknął państwa bałtyckie za żelazną kurtyną. Po odzyskaniu wolności w 1918 roku, kraje te musiały czekać aż do 1990-91 roku, by znowu się nią cieszyć.

W rocznicę zorganizowania protestu wolności, na obszarze Litwy, Łotwy i Estonii odbędzie się szereg imprez upamiętniających tamte wydarzenia, w tym przejazd klasycznych samochodów na historycznej trasie Wilno – Ryga – Tallin.

Przejazd rozpocznie się 18 sierpnia na Placu Katedralnym w Wilnie. Plan dnia wygląda tam następująco:

10.00 – 12.00 pokaz samochodów na Placu połączony ze wspomnieniem wydarzeń sprzed 30. lat oraz przemówieniami przedstawicieli litewskiego parlamentu i rządu.
11.00 – 12.00 koncert na Placu.
12.00 wyjazd samochodów-uczestników na trasę Wilno-Ryga-Tallin.

W kolejnych dniach zaplanowano przejazd na następujących trasach:

18 sierpnia: Wilno – Panevezys – Pasvalys – Bauska – Ryga.
19 sierpnia: Ryga – Sigulda – Cēsis – Valmiera – Koni – Karksi-Nuia – Viljandi.
20 sierpnia: Viljandi – Türi – Rapla – Tallin.
Trasa zakończy się 20 sierpnia, w Dzień Niepodległości Estonii, w centrum Tallina, Toompea, gdzie odbędzie się wystawa zabytkowych samochodów. Impreza finałowa dla uczestników odbędzie się w Laitse RallyPark, który znajduje się około 40 kilometrów od Tallina.

Szczegółowe informacje – tutaj.

Zdjęcie: lv100.lv