fbpx

Korowód wolności nad Bałtykiem.

W dniach 18-20 sierpnia w krajach nadbałtyckich uczczono 30. rocznicę utworzenia, przez tamtejszych mieszkańców, żywego łańcucha, gdzie dwa miliony ludzi stanęły na drogach Litwy, Łotwy i Estonii.

Połączeni uściskiem dłoni, zamknęli w ten sposób 595 kilometrów odzyskanej wolności. A demonstracja stanowiła protest przeciwko podpisanemu 50 lat wcześniej paktowi Ribbentrop-Mołotow, który podzielił Europę i zamknął państwa bałtyckie za żelazną kurtyną. Po odzyskaniu wolności w 1918 roku, kraje te musiały czekać aż do 1990-91 roku, by znowu się nią cieszyć.

Start do samochodowej edycji Parady odbył się z Placu Katedralnego w Wilnie, skąd kawalkada ruszyła następnie na trasę Wilno-Ryga-Tallin, a trasa biegła przez Panevezys – Pasvalys – Bauska – Rygę – Sigulda – Cēsis – Valmiera – Koni – Karksi-Nuia – Viljandi – Türi – Rapla – do Tallina. Właśnie tam, w Dzień Niepodległości Estonii, odbyła się impreza finałowa dla uczestników.

Dzisiaj prezentujemy zdjęcia ze startu konwoju, z wileńskiego Placu Katedralnego. Serdeczne podziękowania dla prezesa litewskiego klubu klasycznych samochodów “Klasika” – Egidijusa Einorisa.