fbpx

Ajc ira.

Ajc ira.

Dużo było entuzjastycznych wypowiedzi na temat polskiego samochodu elektrycznego więc i ja chciałbym zabrać w tej sprawie głos. Podkreślam, że samochodu bo pojazdy elektryczne (np. Melex czy wózki transportowe spotykane kiedyś na stacjach PKP) produkowano już za najciemniejszej Komuny a nie wypada dzisiaj o tym przypominać. Skoro zatem Polska, kraj w którym nawet produkcja rowerów upadła, zamierza stawić czoła konkurencji w postaci chociażby Tesli to przyjrzyjmy się sprawie.

Dobrze jest wiedzieć, że na świecie tego typu rozwiązania produkuje się systemowo i u niewielu marek. Podobnie jak w dziedzinie hodowli aloesu, tak i w produkcji napędów elektrycznych, jest garstka producentów, którzy opracują je dla siebie i na użytek pozostałych odbiorców. Nie ma bowiem nic złego w korzystaniu z zaawansowanej technologii opracowanej przez innych. Do takich wniosków doszła nawet NASA i wykorzystywała gaśnice włoskiej technologii FSS (do nabycia w sklepie Likonic) a obecnie rakiety Spacex (dziwnym zbiegiem okoliczności, też Tesla).

Co jest najważniejsze przy opracowaniu dzisiaj pojazdu elektrycznego? No przecież nie jego kształt czy nazwa a właśnie napęd i elektronika pokładowa bo fotele można zlecić od biedy nawet w podpoznańskim Swarzędzu i jakoś to tamtejsi fachowcy ogarną. Opracowywanie własnego napędu wymaga armii fachowców, miliardowych nakładów a na  koniec dostępu do surowców, z których powstaną zaawansowane zestawy akumulatorów. Każdy kto widział przekrój przez elektryczny samochód będzie wiedział o co cho.

Tymczasem w Polsce zbudowano makietę (nawet dwie) samochodu elektrycznego i zadeklarowano, że wszystko to (czyli te makiety) powstały polskimi rękami. Jestem w to skłonny uwierzyć, bo czemu nie. Mamy doskonałych fachowców od makiet, za świetny przykład posłużyła makieta szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, ale też różne inne makiety, nie ma co się teraz strzępić bo nie w tym rzecz. Pytanie jakie natomiast należy zasadniczo postawić brzmi: co dalej, skoro już wiemy jak wozidełko ma się prezentować?

Odpowiedź powinna brzmieć prosto, dzwonimy do dostawców napędu, elektroniki i Swarzędza (po krzesła) i kleimy to wszystko do kupy. Można się wtedy zastanawiać nad sensem takiego działania skoro już tyle znanych marek oferuje takie pojazdy w salonach (wspomniana Tesla ale też Renault, Ford, Lexus, praktycznie wszyscy) to czy na pewno potrzebna jest jeszcze tzw. „polska droga” czyli wyważanie dawno otwartych drzwi, ale to materiał na osobną dyskusję. Bardziej zastanawia mnie co ma wydarzyć się jak już to wszystko zostanie poskręcane i będzie przybita cena.

Konkretnie to zastanawiam się czy Polska zamierza wprowadzić np. embargo na zagraniczne produkty tego typu (nic w tym dziwnego, różne kraje próbowały tego podejścia w minionych latach) a może też nasi marketingowcy pokuszą się o bezpośrednie starcie ze światowymi gigantami i nie tylko wytoczą polski samochód na spotkanie germańskiej i innej elektro potęgi na rodzimym rynku a nawet zaatakują zagraniczne. Bo wtedy mogą napotkać na pewien problem, z pozoru niewielki, ale już nie takie szczegóły zatapiały dumne transatlantyki.

Mam tu na myśli nazwę polskiego auta – Izera. O ile w Polsce brzmi egzotycznie, wszak nie każdy z nas zwiedzał to niewielkie pasmo niewysokich gór czy w ogóle wie gdzie ono się znajduje i jaki może być jego związek z elektryfikacją mobilności, to za granicą już raczej nikt. O ile jednak brak świadomości geograficznej da się jakoś przeskoczyć a makaron do nawinięcia marketingowcy Izery mają już pewnie gotowy i to w tłumaczeniach, biorąc pod uwagę miliony jakie już utopiono w budowę dwóch makiet.

Nie mieli jednak pod ręką nikogo spoza Polski, kto by im podpowiedział, że nazwa ich dzieła jest za granicą praktycznie nie do wymówienia. Izera dla znających np. angielski wymawia się coś jak „Ajc ire” i nie brzmi to dumnie. Francuz tego nie przeskoczy, z Niemcem będzie ciężko a taki Włoch na tym słowie zwyczajnie się przewróci chociaż nam wciska bez żenady coś tak dziwnie brzmiącego jak „pizza”. I nie wskazujmy lekceważąco na Chińczyków bo tam samochody nazywa się zlepkami kojarzonymi najszybciej z R2D2.

Nie uważam się za guru marketingu chociaż swoje w reklamie odpracowałem i to nawet z pewnymi sukcesami. Słowem pisanym (w różnych językach) zajmuję się natomiast od lat więc na tę kwestię zwracam szczególną uwagę. Doceniam przywiązanie twórców nazwy marki do zapomnianego zakątka Polski, ale bardziej na zasadzie podobnej co budowa peronu dla pociągów we Włoszczowej czyli nigdzie (bez urazy). Dlatego napisałem co powyższe aby uchronić polski projekt za miliardy (taka teraz tendencja) przed kolejnym ośmieszeniem na światowej arenie (chociaż taka też jest teraz tendencja).

Zdjęcie: Izera.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *