fbpx

RWD

RWD

RWD.

Budujesz prezesowóz zatem doskonale wiesz, że jedną z ważniejszych funkcji, do których kierowca tej limuzyny musi mieć natychmiastowy dostęp jest sterowanie zamykaniem nawiewu. Dlatego umieszczasz je na kierownicy.

Niespecjalnie mnie to dziwi bo napatrzyłem się ostatnio (w tv) na ludzi wożonych limuzynami i myślę, że ich nobliwe powonienie może być wyjątkowo wrażliwe. Na dodatek te same osoby bywają narażone na bezpośredni kontakt z taczką wypchaną obornikiem. Wystarczy dodać jedno do drugiego.

Co jednak ciekawe, takie praktyczne podejście zaobserwowałem już onegdaj w jednym z amerykańskich modeli Forda. Tam zaś na kierownicy umieszczono sterowanie siłą nawiewu. Cóż, co kraj to obyczaj i zapewne w Explorerze ten aspekt wentylacji uznano za bardziej istotny.

Kia nie wylądowała tutaj przypadkiem. O ile inne modele tej marki niespecjalnie zasługują na nasze zainteresowanie to akurat w przypadku Enterprise sprawy mają się inaczej. Duża limuzyna z napędem na tył (owo RWD właśnie), drzwiami bez ramek i mocnym V6 pod maską za nieco ponad 10 tys złotych?

Na dodatek samochód zamówiono przed laty w polskim salonie i naprawdę nie sięgam pamięcią, że już wtedy marka była u nas obecna, ale coś mi dzwoni, że z dostawczakami bo na osobówki trzeba było jeszcze poczekać, ale mogę się mylić bo aż tak zdeklarowanym fanem marki nie jestem.

Flagowy wóz jest nieco zaniedbany. Trochę korozji, jakieś obicia czy brzydkie ślady po nieudolnie przeprowadzonych naprawach, ale dajcie spokój, to naprawdę nic w zestawieniu z oczekiwaną ceną, a na zimę mocne auto z tylnym napędem może naprawdę sprawić komuś frajdę.

Na koniec pytanie, bo może ktoś to wie, na jakim japońskim lub amerykańskim samochodzie oparto tę Kię, w końcu to jeszcze nie były czasy jej niezależnej twórczości. Obstawiam dużego Nissana, bo przód ma jak zdjęty z Maximy, ale może niesłusznie.

 

Kia Enterprise

Rocznik: 1999                   

Cena wywoławcza: 13 700PLN

Telefon: 574 147 237

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *