fbpx

Magia marki.

Magia marki.

Saab jest od lat tzw. kultową marką. Stało się tak z wielu względów chociaż trzeba przyznać, że kultowość dobiegła końca praktycznie z początkiem serii 9-3 i 9-5. Lubimy te przebrane Ople, ale z saabową myślą techniczną mają one już niewiele wspólnego.

Co innego taki 9000. Mówi się, że budowany wspólnie z Fiatem, ale nikt kto miał w ręku szybę boczną Cromy i 9000 nie powie, że te samochody składają się z takich samych elementów. Już prędzej Alfa 164, ale to z kolei rzekłbym, że Włosi podnieśli poprzeczkę o wiele wyżej.

Można się spierać kto co robił lepiej. Saaby to dziwne szwedzkie samochody produkowane latami niejako na boku budowy samolotów i ciężarówek. Trochę jak hobby a nie prawdziwa działalność z pomysłem na prowadzenie biznesu.

Cóż, z latami wyszli z quasi prototypów i przeszli do produkcji modeli 99 i 900 a skończyło się na korporacyjnych porozumieniach i właśnie 9000. Innymi słowy, za najbardziej oryginalne powinno się uznawać Krokodyle, bo były w całości pomysłu „by Saab”.

Cóż, fanów marki nie przekonasz i odnoszą się z estymą do całej produkcji Saaba. Osobiście jeździłem Kroko, 9000 i 9-5 i nadal twierdzę, że tylko ten pierwszy miał tę magię, którą następne stopniowo traciły, ale 9000 to jeszcze jest całkiem blisko.

 

Saab 9000CSE

Rocznik: 1993

Cena wywoławcza: 13 900PLN

Kontakt: 572 657 750

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *