fbpx

Kosmiczne kombi.

Kosmiczne kombi.

Kosmiczne kombi.

We wczesnych latach 90. byłem zafascynowany futurystyczną linią Forda. W trakcie zbierania materiałów dziennikarskich w USA spotkałem się nawet z jednym z ówczesnych młodych stylistów marki, Finem Taru Lahti.

Taru był synem architekta i sam wykazywał zainteresowanie takim kierunkiem sztuki. Łączył te swoje fascynacje z modelowaniem ciekawych prototypów Forda. Jego najciekawszym bodaj dziełem jest roadster Focus, który poprzedzał debiut modelu Ka i samego Focusa.

Zanim to nastąpiło, miało upłynąć kolejne dziesięć lat, ale w tamtym czasie amerykańskie Fordy, w tym Taurus, wyglądały jak z kosmosu. Zwłaszcza w kontekście europejskiej konkurencji. Dekadę po Taurusie, Citroen wprowadził swojego C5 i oba samochody zadziwiająco wiele łączyło.

Granatowe kombi to model poliftowy, oryginał wyglądał jeszcze bardziej nieziemsko. Zaprojektowany był podobnie jak pierwsza Sierra – odlotowo. A ten, identycznie jak w przypadku Sierry, to jego złagodzona forma. Bardziej przypominająca samochód.

Poniżej wklejam link do krótkiej analizy Taurusa jako istotnego dla Forda modelu i tego jak wielką w tamtych czasach odwagą wykazali się projektanci marki, że przekonali księgowych do realizacji pomysłu tak różnego od modeli konkurencji.

 

Ford Taurus

Rocznik: 1993

Cena wywoławcza: 8 500PLN

Kontakt: 698 151 525

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *