fbpx

Jak strzała.

Jak strzała.

Jak strzała.

Podobnie jak XM, 605 to bardzo niedoceniany model francuskiej limuzyny. Inna sprawa, że ładne egzemplarze pojawiają się niezmiernie rzadko. I to też dotyczy obu modeli.

Patrząc na te samochody, często zastanawiamy się, że jest w nich coś włoskiego. I to się zgadza bo np. linie karoserii dla Peugeot przez lata przygotowywało włoskie studio Pininfarina. To widać w elegancji i prostocie kreski oraz doskonałych proporcjach tych samochodów.

Co ciekawe, w tamtych latach Pininfarina przenosiła typowe dla siebie rozwiązania stylistyczne na różne modele, niekoniecznie tego samego producenta. O ile bowiem nie dziwi podobieństwo modelu 605 do 405, to ich podobieństwo np. do Alfy Romeo 164 jest już trochę bulwersujące.

Tak to jednak wygląda, a kilka lat później nie dziwiły wyczyny Waltera Da Silvy, który najpierw narysował dla Alfy Romeo wspaniałe 147 a później praktycznie skopiował ten design dla Seata, który następnie wykorzystał go w modelu Leon i Altea.

O ile jednak w przypadku wspomnianej współpracy z Pininfariną mówimy przede wszystkim o elegancji, to projekty dla VAG charakteryzuje bardziej funkcjonalność i stylizacja „Copy + Paste”. Cóż, jakie czasy, takie priorytety.

Peugeot 605 Turbo

Rocznik: 1993

Cena: 8 499PLN

Kontakt: 537 437 337

Link

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *