fbpx

Ascona Turbo.

Ascona Turbo.

Ascona Turbo.

Zupełnie bez echa zamelinował się w ogłoszeniach samochód, na który warto zwrócić uwagę. Nie będę dyskutował na temat ceny bo ta jest pewnie do uzgodnienia. Po prostu ustalmy co to za wynalazek a dalsze decyzje podejmiecie sami.

Pontiac Sunbird to w swoim czasie popularny model General Motors. Jego wersje znajdziemy w każdej z marek GM z lat 70., 80, i 90. a samochody różnią się między sobą detalami wykończenia wnętrz i nadwozi, ale to wszystko jest pochodną jednego modelu GM.

Samochód, na którym się skupimy to kuzyn europejskiej Ascony, ale na pierwszy rzut oka nie jest to wcale takie oczywiste. W USA był produkowany jako sedan, coupe, kabrio a nawet kombi. Tu mamy do czynienia z relatywnie rzadkim modelem GT.

Jego wyjątkowość polega na tym, że ma unoszone brewki nad lampami przednimi (pochodzące zresztą z innego modelu GM – Isuzu Impulse) oraz silnik 2.0 turbo o mocy 165 koni, który rok później został zastąpiony przez nieco słabszą jednostkę V6 o pojemności 3.1.

Co prawda V6 dysponowało mocą tylko 140 koni, ale 3.1 był bardzo udanym silnikiem. Miałem taki w swoim Grand Prix i lubiłem go za siłę ciągu, dźwięk i ekonomię. Turbo to z kolei większa ciekawostka, ale kto pamięta ówczesną technikę doładowania to wie jak narowiste te turbo motory bywały.

No dobra, to mamy amerykańską Asconę w nadwoziu coupe z mało popularnym silnikiem z turbodoładowaniem i unoszonymi brewkami z Isuzu. Auto wymaga poprawek lakieru, ale generalnie wygląda na całkiem zadbane. Ktoś chętny?

O tym, jak rzadko te samochody pojawiają się w ofercie, niech świadczy ten – tutaj – przykład z lipca zeszłego roku.

 

Pontiac Sunbird GT Turbo

Rocznik: 1990

Cena wywoławcza: 31 999PLN

Kontakt: 577 525 240

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *