fbpx

Zmylił mnie kolor.

Taki brąz był w ostatnich latach bardzo modny a nadwozie Mercedesa G praktycznie niezmienne od czterdziestu lat. W efekcie, niemal pominąłem pełnoprawnego klasyka.

Praktycznie tylko ten niemiecki samochód, a do tego Łada Niva i UAZ Hunter to propozycje na rynku 4×4, których wygląd nie ulega zmianie, a jeśli już, to bardzo nieznacznie. Do tego stopnia, że spoglądając tylko na zdjęcia tego stylowo brązowego auta, uległem złudzeniu, że może mieć raptem kilka lat. Tymczasem, rok produkcji to nieubłaganie jest 1985.

Już wtedy czuło się, że w klasie SUVów (jeszcze wtedy takiej klasy nie było), wiele się pozmienia. Ale, żeby z poważnej terenówki robić tzw. lajfstajlowe kabrio. No chyba nie. A jednak. Mercedes nie cofnął się przed taką propozycją. I dobrze zrobił. Na ten samochód czekali z niecierpliwością mieszkańcy Monaco o saudyjskich emiratów. Był stylowy i szałowy a jednocześnie nieprzyzwoicie drogi i takoż wyposażony.

Jak bowiem inaczej odnieść się do krótkiej G klasy z silnikiem o mocy 240 koni skoro podstawowe wersje z długim nadwoziem radziły sobie z niespełna 90? Inna sprawa, że ta krótka seria, oznaczona właśnie 500GE, oferowana była dopiero w 1992 roku, więc jakieś siedem lat później niż to wpisano w ogłoszeniu. Cóż, może jakieś przejęzyczenie. W związku z tym uwaga ode mnie. Bardzo uważnie sprawdzajmy te samochody, bo wydatek niemały to i zakup powinien być ostrożny.

500GE był nie lada kąskiem w ofercie Mercedesa, z tym, że praktycznie to w ogóle się w niej nie znalazł. Producent nie wierzył w handlowy potencją kabrioletu G klasy w cenie 200 tysięcy ówczesnych Marek. Tym niemniej, ponad 500 samochodów znalazło swoich nabywców a silniki do nich przewieziono wówczas z magazynów AMG, gdzie je uprzednio schowano „na przyszłość”. Dostępne w latach 90. silniki V8 Mercedesa, nie mieściły się pod maską kabrioletu.

Takie kabrio to interesujący kąsek ale tylko przy zachowaniu zgodności z dokumentacją. Inaczej, zwłaszcza jeśli to np. przeszczep silnikowy do nadwozia z innego rocznika. Przy okazji, warto wiedzieć, że wersję kabrio Niemcy oferowali jeszcze w 2013 roku a w produkcji była, wraz z innymi otwartymi wersjami nadwoziowymi tego modelu, przez 34 lata.

 

Mercedes Benz W460 kabrio 500GE

Rocznik: 1985?

Cena: 113 699PLN

Kontakt: 508 511 943

Link