fbpx

Zamiast Boxstera.

Zamiast Boxstera.

Zamiast Boxstera.

Jest taka wąska grupa samochodów, które charakteryzują się nietypowym umieszczeniem silnika za plecami kierowcy i pasażera. Takie były MG-F, wiele modeli Lotusa czy Porsche Boxster. Taki samochód proponował też amerykański Pontiac.

Samochody z centralnie umieszczonym silnikiem stanowiły domenę europejskich marek sportowych, przeważnie też te samochody były dość drogie. Dwie marki postanowiły złamać ten monopol. Pontiac zaproponował model Fiero a Toyota kilka generacji MR2.

Oba plebejskie wozy poległy i zwyczajnie nie chwyciły. Toyota heroicznie lansowała swoją koncepcję i zainwestowała naprawdę duże środki w sportowy model, który miał ubarwić monolitycznie szary wizerunek producenta.

Pontiac podszedł do sprawy bardziej na luzie. Jego samochód tylko wyglądał na sportowy, natomiast prowadził się ze specyficznym urokiem Garbusa. Takie też było jego techniczne zaawansowanie. Miał wszystko to co trzeba żeby się ścigać, ale nie korzystał ze swojego potencjału.

Fiero było przez lata powodem do śmiechu dla tych, którzy nie poznali się na takim podejściu do motoryzacji. Wiele razy stał się też dawcą podwozia dla tych, którym tylko skaczący konik z Maranello dawał gwarancje wiecznie stojącego ego.

Dzisiaj jest już na emeryturze i wcale nie wstydzi się swojej plebejskości. Może nie objedzie nikogo na wyścigowym torze, ale z powodzeniem może udawać sportowy wóz pod kawiarnią a jazda nim na dłuższym dystansie nie zmęczy jak ujarzmianie pełnokrwistych konkurentów.

Pontiac Fiero

Rocznik: 1987

Cena: 11 900PLN

Kontakt: 604 432 943

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *