fbpx

Turbo 4×4.

Turbo 4×4.

Turbo 4x4.

Od razu widać, że sprawa jest poważna a jeśli dodać, że względnie ciekawe R21 pojawia się na naszym rynku nawet rzadziej niż raz na rok, to ten egzemplarz jest trochę jak przelot komety w pobliżu Ziemi.

21 był tym modelem w gamie Renault, przy którym nawet najbardziej zatwardziały miłośnik marki przysypiał już przy odczytywaniu nazwy modelu. Nudny do bólu rysunek nadwozia i tylko pod maską kryły się urozmaicenia godne Audi czy VW.

Chodzi oczywiście o ustawienie silników dostępnych w tym modelu gdzie niektóre lądowały wzdłużnie a inne poprzecznie. Nie pomnę teraz które i jak, ale tak było i zainteresowanych zapraszam, z termosem kawy lub pobudzaczy, do lektury archiwów technicznych.

Poza tym ciekawe było jeszcze majstrowanie przy rozstawie osi poszczególnych wersji bo sedan miał inny niż np. kombi oraz fakt, że ten model był oferowany w USA pod marką Eagle jako model Medallion. Aha, żeby uprościć sprawy, nadwozie kombi nosiło oznaczenie Nevada.

Arcyciekawostka jest taka, że te właśnie Medalliony posłużyły jako maskowanie dla wdrażanych w początkach lat 90. modeli Chryslera z serii LH zaprojektowanych w technologii cab forward. Jednak żadna z tych ekscytacji nie mogła równać się z prezentowanym tutaj potworem.

Przypominam, że w tamtych czasach Renault rządziło na rajdowych trasach i torach F1 więc skonstruowanie quasi sportowego modelu było dla marki niejako „de rigeur”. Tak się stało, w niewielkiej serii powstała wersja Turbo 4×4. I oto jeden z tych egzemplarzy.   

 

Renault 21 Turbo 4×4

Rocznik: 1992                   

Cena wywoławcza: 32 000PLN

Telefon: 669 387 145

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *