fbpx

Szwed na śnieg.

Szwed na śnieg.

Kiedy w kraju pada pierwszy śnieg to człowiek naturalnie skłania się w poszukiwaniach do samochodu, który w takich warunkach radzi sobie lepiej. A skoro ma być zima to chyba najwięcej wiedzą o niej Szwedzi.

Gdy spytać to przeciętny rozmówca kojarzy Szwecję z bezkresną bielą i gdzieniegdzie wystającymi czerwonymi domkami. Nie szkodzi, że sami Szwedzi coraz gorzej pamiętają solidne zimy. Wizerunek pozostał i wierzymy, że ich samochody też tamte czasy pamiętają.

Wiadomo, szwedzkie auta są solidne. Saab i Volvo nie słyną z nadzwyczajnej finezji swoich projektów, raczej nadwozia tych pojazdów podporządkowane są zaplanowanej dla nich funkcjonalności. Przy czym Saab już się tym dzisiaj nie musi przejmować. Bo go nie ma.

Model 99 to na wskroś szwedzkie dzieło. Solidny, wręcz toporny, ale jakoś przy tym sympatyczny. Taki samochód czołg, któremu można zaufać w zimowej zadymce. W pewności prowadzenia po śliskim na pewno pomagał przedni napęd, tak wówczas przez Volvo wyszydzany.

Cóż, tylko krowa nie zmienia zdania i w latach 90. Volvo dołączyło do klubu FWD (nie liczę wcześniejszych prób podejmowanych w autach produkowanych w Holandii) i nagle wiele kampanii reklamowych z przeszłości trzeba było wstydliwie poukrywać.

Saaby minęły już chyba cenowe apogeum i teraz porządne egzemplarze ceni się bardziej realistycznie. Tak, niektórym zdarza się jeszcze wycenić Krokodyla po bandzie, ale zostawmy ich i wybierzmy raczej 99 bo więcej w nim Saaba w Saabie.

 

Saab 99

Rocznik: 1982                   

Cena wywoławcza: 16 500PLN

Telefon: 502 297 762

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *