fbpx

Po Rajdzie.

Po Rajdzie.

Tak się składa, że obchodzone w miniony weekend stulecie Rajdu Polski miało również swoich krajowych bohaterów. Z całą pewnością były nimi Polonezy 2000, chociaż nie do końca takie, jak ten.

W trakcie rajdowego weekendu prowadziłem rozmowy z mistrzami polskich rajdów, w kontekście Poloneza wypowiadał się oczywiście Andrzej Jaroszewicz, który w tamtych czasach trząsł Ośrodkiem Badawczo Rozwojowym FSO.

Zgodnie ze słowami naszego Asa, Żerań nie miał środków na przygotowanie odpowiedniej ilości samochodów homologacyjnych. Kiedy więc delegacja z FIA zawitała by takowej w Warszawie dokonać, procedurę poprzedzono polską gościnnością.

Zagraniczni goście zaczęli od smacznej kolacji a następnie bawili się do rana następnego dnia, wtedy właśnie zaplanowano homologację. Na parkingu fabryki stanęły rzędy samochodów, ale tylko te z pierwszego miały pod maską silniki 2000, a pozostałe tylko stosowne oznaczenia.

Wrażenia minionej nocy były jednak w delegatach FIA na tyle silne, że takie drobiazgi zupełnie zignorowano i homologacja została Polonezowi udzielona. Wspominam o tym, bo zielony egzemplarz również ma ciekawą historię.

„Historia zaczyna się w 1980 roku kiedy Tadeusz Łomnicki (aktor i poseł na sejm, znajomy Edwarda Gierka) kupuje Poloneza 2000. Dzieje się to za namową Pana Wiesława prowadzącego już wtedy znany warsztat naprawy gaźników w W-wie. W 1987 roku następuje pierwsza zmiana nadwozia z uwagi na korozję. W 2000 roku Pan Wiesław odkupuje Poloneza od syna Tadeusza Łomnickiego. Samochód po wielu perypetiach i kilkukrotnej zmianie właścicieli ląduje na złomie, a jego silnik i wnętrze zostaje zamontowane w Polonezie z 1984 roku ze zdjęć. Było to w roku 2005.

Obecnie auto ma 37.000 km na liczniku i na tyle faktycznie wygląda. Motor ma przejechane 7000 km po remoncie. Na aucie znajduje się drugi lakier, który dzięki wysiłkom detailerów zyskał nieprawdopodobny blask i wygląda fenomenalnie. Na przełomie marca i kwietnia 2021 roku został wykonany duży serwis w firmie Pana Wiesława.”

 

FSO Polonez 2000

Rocznik: 1984

Cena wywoławcza: 55 000PLN

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *