fbpx

Oops, they did it again.

Oops, they did it again.

Oops, they did it again.

Tak by pewnie powiedziała Britney Spears gdyby była na moim miejscu. No bo jak inaczej skomentować fakt, że kilka miesięcy po mocno tutaj opisywanym Peugeot 305, ten sam sprzedawca wytacza teraz takie działo.

GSA to bezdyskusyjna rzadkość i nikt nie będzie chyba tej tezy podważał. Ładny Citroen GSA to już dzisiaj rzadkość i samochód, który musi swoje kosztować. W tym przypadku sprzedający proponuje całkiem ładnego GSA w wersji z rzadko spotykaną skrzynią biegów.

Niby nic nadzwyczajnego, powiecie, bo w końcu wiele jest samochodów z automatyczną skrzynią, ale ta ma swoje tajemnice. Po raz pierwszy zastosowano ją w starszym modelu GS i wtedy miała 4 przełożenia. Tutaj jest pięciobiegowa i działa prawie tak samo jak manual, ale z konwerterem momentu obrotowego w miejsce sprzęgła.

Jazda C Matikiem najbardziej przypomina operowanie Smartem gdzie poza oczekiwaniem na „podpięcie” biegu trzeba go jeszcze samemu zmienić. Nie sprawia to, że tak wyposażony GSA jest dla amatorów dynamicznej jazdy, wręcz przeciwnie.

Zanim zmienisz bieg musisz wyrzucić na luz, wtedy ciśnienie oleju w skrzyni spada i na chwilę traci się napęd, ale tylko do chwili kiedy wrzucisz kolejny bieg i wtedy ciśnienie wzrasta i Citroenowi wraca chęć do jazdy.

C Matic to zatem skrzynia manualna bez sprzęgła, które to rozwiązanie stosowano później np. w Twingo Easy czy Saabie 900. Jest prostsza w konstrukcji od tradycyjnego automatu, ale wymaga większej pokory i precyzji przy codziennej jeździe.

Tak czy siak, ten GSA to kolejna ciekawostka od ludzi, którym pan Ziemowit – tutaj – zawdzięcza zakup swojego Peugeot 305 i chociażby z tego względu warto pochylić się nad tą propozycją. Na pewno ciekawy Citroen w obiecującej kondycji.

A tak swoje wrażenia z jazdy C Matikiem opisuje pan Simon Walker – tutaj.

 

Citroen GSA C Matic

Rocznik: 1983                                   

Cena wywoławcza: 12 800PLN

Telefon: 603 097 396

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *