fbpx

Obietnice bez pokrycia.

Obietnice bez pokrycia.

Obietnice bez pokrycia.

Na pierwszy rzut oka to całkiem zgrabne coupe, które zdaje się obiecywać nie lada emocje za kierownicą. Cóż, linia DAFa wyszła spod ręki mistrza Michelottiego więc nikogo nie powinno dziwić, że auto się podoba i wzbudza pożądanie.

Pod maską tego ewidentnie sportowo stylizowanego samochodu ukryto silniczek o pojemności 1100ccm, który nie jest może wzorcem mocy i siły, ale w tamtych czasach wiele innych aut też miało relatywnie niewielkie silniki. W holenderskim aucie zastosowano jednak pewną innowację.

Ludzie z kraju tulipanów wyszli z założenia, że prędkość to kwestia drugorzędna w takim aucie i skupić się należy na komforcie i ułatwieniu obsługi jazdy autem. Aby tego dokonać, zaproponowali w nim skrzynię automatyczną. Bezstopniową.

Od tamtej pory, taką skrzynię użyto w wielu innych quasi sportowych samochodach, z tym samym skutkiem. Kierowca momentalnie utożsamia się w motorniczym tramwaju i naprawdę wiele hartu ducha wymaga od niego niezatrzymywanie się na przystankach autobusowych.

Cóż, nie zmienia to faktu, że DAF jest uroczym samochodem a jako klasyk, taka skrzynia może właśnie przesądzać o jego atrakcyjności. W końcu dzisiaj, w wieku niemal 50 lat, dynamika jazdy nie ma już aż takiego znaczenia. Urok, za to, wielkie.

Udało mi się wyszukać wspaniały film o takim DAFie z tego dokładnie rocznika. Jest trochę gadania i sporo jazdy. Na tyle dużo żebyście się mogli dokładnie zorientować o co w tym chodzi. Film pod galerią zdjęć.

 

DAF 55

Rocznik: 1971

Cena: 19 999PLN

Kontakt: 605 838 638

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *