fbpx

Niektórzy porównują go do Dacii...

Mówi się, że Finlandia stoi drewnem, lasami, rajdem, Nokią i… pewnie Finlandią. W sensie alkoholu, rzecz jasna. I wydawać by się mogło, że ten kraj jest jak najdalszy od produkcji motoryzacyjnej. A to nieprawda.

Jest bowiem w Finlandii zakład produkcyjny Valmet, który zasłynął z produkcji niektórych egzemplarzy Łady, Porsche Boxster’a oraz Saabów. Najbardziej znanym Saabem przygotowanym w Finlandii nie jest, wbrew pozorom, prezentowany tutaj 99, a model 900 z przedłużonym rozstawem osi. Wyglądał prawie identycznie z seryjnym sedanem, ale przedłużono w nim tylne drzwi i nie dość, że na tylnej kanapie było sporo więcej miejsca, to jeszcze wygodniej się do niego wsiadało.

99 to model, który połączył świat garbatych Saabów z silnikami dwusuwowymi, świetnie rozreklamowanych przez Erika Carlssona, z rzeczywistością samochodów serii 900, które są chyba najbardziej znane, przynajmniej u nas. Ciekawostką jest jednak, że to właśnie 99 uznawany jest za auto o wiele solidniej wykonane i jadące pewniej niż Krokodyle. Można też powiedzieć, że 99 wygląda surowiej od 900, natomiast faktem jest, że w jego wnętrzu wciąż echem odbijają się lata 50. i 60.

Saab 99

Rocznik: 1983

Cena: 13 000PLN 

Kontakt: 788 273 626

Link