fbpx

Młodszy rówieśnik mojego Y10.

Włosi to geniusze konstruowania małych samochodów. Nie dziwi mnie więc wcale, że włoski (ale czy na pewno) Fiat ogłosił ostatnio, że odtąd skupi się na opracowywaniu i produkcji małych aut.

Inna sprawa, jak postrzega się „małe” auto. Jeśli bowiem spojrzeć na serię „500” u Fiata, można szybko dojść do przekonania, że do uzupełnienia jej brakuje już tylko dziewięcioosobowego busa i może specjalistycznej wersji 4×4.

O ile współczesna konstatacja szefów włoskiej marki, jest na pewno trafna, o tyle jest ona zupełnie nienowa. Kto, bowiem, jak kto, ale właśnie Włosi (i nie tylko Fiat) budowali genialne małe auta. Czego przykładem moja Y10 czy też ten wspaniały Innocenti.

Oba przykłady łączy rocznik budowy (OK, Y10 o rok starszy) i detale konstrukcji. Z tym, że Y10 ma silnik włoski, a Innocenti japoński. O ile oba skutecznie napędzają niewielkie auta, ten z Innocenti może nawet lepiej, to charakter ich pracy jest jednak zupełnie inny, chociażby ze względu na różną liczbę cylindrów. Nie obiecywałbym sobie też zbyt wiele po automacie w Innocenti, ale do miasta może okazać się wspaniałym rozwiązaniem.

Innocenti nie jest u nas marką popularną, we Włoszech też już jakby nieco przykurzoną (podobnie jak moje Autobianchi), ale oba auta wiozą ze sobą pokłady czaru i tego rodzaju dynamiki prowadzenia, jaką wycisnąć można tylko z lekkiego i, w miarę mocnego, samochodu.

Innocenti 990

Rocznik: 1987

Cena: 32 000PLN

Kontakt: 606 982 638

Link