fbpx

Dziwaki od Trolli.

Dziwaki od Trolli.

Dziwaki od Trolli.

Przez lata Saab reklamował swoje samochody jako budowane przez Trolle. Dla tych, co nie wiedzą, Troll to taki skrzat, zapewne złośliwy, występujący w lasach szwedzkiego południa. Skoro tak, wypadałoby żeby w samochodach też było coś dziwacznego. I było.

Od samego początku swojej rozpoczętej po II wojnie światowej historii, samochodowy dział Saaba stawiał na nowoczesność i nietuzinkowym wygląd. Garbate modele ujeżdżane w rajdach przez Erika Carlssona miały pod maską mocne i lekkie silniki dwusuwowe oraz przedni napęd.

Potem przyszły czasy modelu 99 i Krokodyla i sławnej stacyjki między fotelami a także zastosowanie turbodoładowania na masową skalę. Masową, jak na Saaba, ale trzeba przyznać, że wtedy turbo pod maską miało tylko Porsche, BMW i właśnie Szwedzi, bo Volvo szybko dołączyło.

Dzisiaj namawiam was do zainteresowania dwoma egzemplarzami tej lubianej marki. Żadnemu nie brakuje nic na skali oryginalności, ale powody po temu są zupełnie odmienne. Żółty Krokodyl to okaz wycofany ze służby na lotnisku a czerwony 9000 to praktycznie prototyp.

Lotniskowy Saab 900 niewiele różni się od drogowych wersji aż się nie zajrzy do jego bagażnika. Tam, pod uchylaną w podłodze kufra klapą, kryje się kolejne koło. Służyło ono, jak relacjonuje sprzedający, do pomiarów stanu nawierzchni pasa startowego. Do Saaba takie coś pasuje jak ulał, w końcu marka słynie z budowania samolotów bojowych, na czele z kultowym Grippenem.

Jeszcze smaczniej sprawa się ma z 9000. To samochód z partii testowej wersji Carlsson. Auto jest stosownie oznaczone i powinno stać w muzeum Saaba, ale trafiło do Polski. Mam nadzieję, że zasili kolekcję któregoś z miłośników marki bo wóz jest rzadki a model Carlsson należał do naprawdę wyjątkowych.

Te auta to propozycje dla kogoś kto ma na nie pomysł i fana marki. W każdym znajdzie się coś do roboty i pewnie uzupełnienia wyposażenia zwłaszcza w Carlssonie, co zresztą może stanowić nie lada wyzwanie – tym lepiej dla maniaka marki.

 

Saab 900

Rocznik: 1986

Cena: 8 000PLN

Kontakt: 792 033 382

Link

 

Saab 9000

Rocznik: 1989

Cena: 9 000PLN

Kontakt: 888 406 983

Link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *