fbpx

Czy Peugeot 404?

Mówi się, że dzisiaj producenci samochodów kopiują na potęgę pomysły innych. Okazuje się jednak, na przykładzie z lat 60., że wtedy też nikomu nie brakowało tupetu.

Nie moją rzeczą jest dzisiaj rozsądzić, czyj projekt był pierwszy, w ogóle nie o to chodzi. Faktem pozostaje, że francuska i włoska limuzyna są do siebie łudząco podobne. Zachowują identyczne proporcje, a nawet detale takie, jak tylne lampy.

Ciekawostka, że o ile Peugeot zadowolił się jednym, solidnym rozwiązaniem przedniej części nadwozia, Fiat miał w tym względzie kilka pomysłów, a jeden z nich będzie można podziwiać przy okazji zbliżającej się aukcji klasycznych samochodów Ardor, w egzemplarzu Fiata 1500 z 1966 roku.

Wychodzi bowiem na to, że Fiat chętnie „usportawiał” swoje samochody, nawet w obrębie jednego modelu. „1500” mógł być stateczną propozycją, ale „2300” to już było coś specjalnego i należało tę kwestię odpowiednio podkreślić.

Jak by na sprawy nie patrzyć, dzisiaj żaden z tych producentów nie ma w swojej ofercie limuzyny zahaczającej o reprezentacyjną. O ile Francuzi mają sportowe 508, to Fiat zwyczajnie skurczył swoje ego, i dobrze, do linii „500” i okazjonalnych, innych, fanaberii.

Fiat 2300

Rocznik: 1963

Cena: 29 900PLN

Kontakt: 518 929 870

Link

Dla porównania, zdjęcie Peugeot 404, nawet udało się znaleźć coś w zbliżonym kolorze. Niewykluczone, że wkrótce o nim też napiszę ;).